I dare you to move

Posted on

Last time I wrote about shortening of development time, and this time I extended the time up again (together with using more diluted developer of course). I used 1:75 dilution, because I wanted to add more developer – I have the bottle open for about two years now and there are some crystals rattling on bottom of the bottle. I know that some people try to warm the developer up to dissolve these, but I didn´t bother. But developer seems working still. When I mixed the developer with the water, I used a water straight from the tap, cold one, without measuring a temperature. How cold it could be? I may measure it one day. This time I used proper stand development – I agitated only in the beginning after pouring the developer into the tank and then I didn´t touch it for an hour. I also didn´t even pre-soak. The film is fine. Lazy way of development which I will most likely keep using from now on.

I do not have many frames to use from the roll because I mis-focussed quite a lot of shots. Which is quite pity because I took the shots during meeintg with my long time freeding friend and we met each other after couple of years and God only knows when we will be able to see or meet again.

Posledně jsem psal o tom, jak jsem šel s časem vyvolávání níž, a tentokrát jsem ho zase prodlužoval (a samozřejmě jsem opět použil víc zředěnou vývojku). Nyní na poměr 1:75, protože jsem chtěl použít vývojky pro jistotu o něco více než obvykle – mám ji už otevřenou skoro dva roky a na dně lahvičky mi cinkají nějaké vysrážené krystaly, tak jsem si nebyl jist, nakolik ještě bude fungovat. No, ale ukázalo se, že funguje úplně v pořádku. Když vývojku míchám s vodou, nedělám si hlavu s měřením teloty a používám vodu rovnou z vodovodu. Kolik tak asi má teplotu? Příště bych to mohl zkusit změřit.

Zkusil jsem úplný stand development – tedy agitace jen na začátku – poté, co jsem do vývojnice nalil vývojku – a pak už jsem na vývojnici hodnnu ani nesáhnul. Ani přednamáčení jsem tentokráte nedělal. A film vyšel dost hezky. Hodně líný způsob vyvolávání, který pravděpodpobně budu využívat i nadále.

Nemám moc snímků na ukázku, protože jsem spoustu snímků špatně zaostřil. Což mě tedy, musím příiznat, dost štve, protože to bylo u příležitosti, kdy jsem se po letech potkal s jedním kamarádem freediverem, a kdo ví, kdy se zase uvidíme. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *